USG Piersi Warszawa

olaf 0

Usg piersi podstawowa opieka

Jesteś panią w wieku między 20. a 30 rokiem wzrastania? A potrafi egzystujesz w przeważa? Jeśli tak, powinnaś obowiązkowo wykonać sonomammografię, czyli USG piersi. Regularne badania umożliwiają wykryć zmiany, które w perspektyw mogą zmienić się w oczekujący życiu nowotwór- myśl o aktualnym!

USG piersi – na czym to polega?

Sonomammografia to sprawdzanie ultrasonograficzne, które liczy na malowaniu wnętrza piersi za pomocą fal akustycznych o częstotliwości od 1 do 10 MHz. Wspomniane fale są niesłyszalne przez odpowiednie ucho. Sprowadzane z układu USG wkraczają do pytanych tkanek, i wtedy wyzwolą się z nich zaś wracają do odbiornika. Potem fale dźwiękowe są zmieniane w impulsy elektryczne, co na monitorze monitora pewne istnieje jako obraz. Tak swobodnie można określić działanie ultrasonograf.

USG piersi – jak prowadzi badanie?

Badanie ultrasonograficzne piersi jest doskonale niezawodne oraz bezbolesne. Pewnie być sprawiane nawet u panie w ciąży i utrzymujących piersią, a fale dźwiękowe emitowane przez układ do USG w przeciętny podejście nie uszkadzają tkanek. Więc takie badanie prawdopodobnie istnieć niejednokrotnie powtarzane. Badanie prowadzi następująco:

pacjentka przenika się od działu w górę i stawia na plecach na leżance z dłońmi założonymi pod głową,
lekarz smaruje żelem głowicę aparatu i przykłada ją do piersi pacjentki, następnie trochę nią usuwa po badanym zakresie.
W ciągu USG pytane są obie piersi wraz z stosunkami chłonnymi uważającymi się w otworach pachowych. Każde wykryte w trakcie USG zmiany np. torbiele lub guzki, są dokładnie zmierzone i zaprezentowane. Dużą przewaga stanowi wtedy ,że nie przenosimy na produkt badania, gdyż stanowi on opracowywany na dziś w trakcie wizyty.

USG piersi – czy trzeba się stworzyć do testowania?

Próbowanie więc nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Zrealizować je można w wolnej fazie cyklu menstruacyjnego, choć proponuje się, aby USG piersi było przygotowywane samodzielnie po terminie. Wtedy piersi są jeszcze miękkie i nieobolałe, oraz w drugiej połówce cyklu podchodzi do nowości w roli hormonalnej, co może utrudnić wykonanie badania.

Rozpoczęcie badanie poprzedzi krótki wywiad medyczny, zrealizowany przez specjalistę radiologa. W jego trakcie pojawią się zapytania o wiek, datę ostatniej miesiączki, stosowane środki (w niniejszym hormony), choroby piersi leżące w rodzinie, przebyte porody i żywienie piersią i ukończone w przeszłości operacje. Dokładnie jest zarówno wynieść ze sobą wyniki byłych badań (np. USG lub mammografii), o ile takie badania mamy. Dzięki nim mocna zdefiniować, czy znalezione podczas poszukiwania łagodne guzki zwiększyły się czy poprawiłyby indywidualny wygląd.

USG piersi – co znajduje?

Ultrasonografia pozwoli nam wykryć także zmiany łagodne, kiedy natomiast we wczesnym okresie nowotwory złośliwe. Badanie USG dobrze przekazuje się do śledzenia zmian torbielowatych, mastopatii, dysplazji sutka, brodawczaków oraz tzw. Gruczolakowłókniaków, szczególnie często wychodzących u młodych dam.

Gruczolakowłókniak to łagodny nowotwór piersi w części guzka. Że zawierać różne rozmiary z paru, kilkunastu milimetrów do nawet mało centymetrów. Występuje pojedynczo czyli w drużynach. Przeważnie traktuje nieregularny kształt. Jest odważny lub elastyczny, więc da się prowadzić pod palcami. Gruczolakowłókniak nierzadko nie przynosi dyskomfortu, o ile nie jest straszny. W przeciwnym sukcesie może skutkować dolegliwości bólowe i należy go zabić. Choć kolei te wyjątkowo stoją się zmianami czarnymi wtedy potrzeba je zachowywać. Najskuteczniejszym urządzeniem do monitorowania jest teraz USG. Osoba powinna zakładać się na badanie ultrasonograficzne nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy, jeżeli znaleziono u niej gruczolakowłókniaka.

USG piersi – jakże powszechnie je odtwarzać?
Na pierwotne USG piersi kobieta powinna powołać się między 20. a 30. rokiem bycia, i później ćwiczyć kosztuje zwyczajnie dużo co 2 lata. Po przekroczeniu 30-tki badanie należy prowadzić już całkiem co 12 miesięcy. A gdy w poprzednich badaniach lekarz wykrył jakieś patologiczne zmiany albo pacjentka ma obciążony wywiad prywatny wówczas należy osiągać je regularnie, nawet raz na 6 miesięcy.

USG piersi – kiedy o się udać na poszukiwanie?

Wyznaczeniem do sonomammografii jest:

Zmiana pozycje/ kształtu piers
Obecność guzków i zgrubień wyczuwalnych podczas samobadania piersi
Ból piersi
Wyciek z brodawki sutkowej
Wciągnięte, zaczerwienione, owrzodzone brodawki sutkowe
Zmiana pozycji/ kształtu piersi
Przebarwienie skóry piersi
Powiększone węzły chłonne pod pachami
Stosowanie HTZ
Obciążony wywiad rodzinny tj. występowanie raka piersi wśród znajomych
Potwierdzona mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2
Doświadczona czy planowana operacja powiększenia/ korekcja kształtu piersi
Przydatność do in vitro
Stosowanie HTZ
USG piersi – czyli potrafi mammografia?
Zastanawiasz się czytając ten materiał- czy zamiast USG nie korzystnie byłoby, wykonać poprostu mammografię? Które z tych pytań stanowi właściwsze? Reakcję jest następujaca: piersi młodych kobiet są w większości wyprodukowane z tkanki gruczołowej, która w mammografii rentgenowskiej nie jest idealnie znana. Stąd piersiom młodych osób o utkaniu gruczołowym przeznaczone jest doświadczenie ultrasonograficzne. Aczkolwiek w późniejszych latach istnienia gruczoł ustępuje miejsca tkance tłuszczowej także to korzystniejszym wyjściem będzie aktualnie mammografia. Pamiętajmy- nie świadczy to, że USG piersi jest poszukiwaniem przeznaczonym jedynie dla 20. – 30. latek.

USG piersi – i może rezonans magnetyczny ?
MRI piersi, zwane także jak mammografia rezonansu magnetycznego to całość z najprawdziwszych badań w diagnostyce nowotworów piersi. Realizuje na zupełnie różnej zasadzie niż USG czy mammografia. Stosuje się w nim bo dobre pole elektromagnetyczne zamiast fali ultradźwiękowej i błyszczenia rentgenowskiego. Energia dochodząca w trakcie poszukiwania jest zmieniana w akt ważny na ekranie, copozwala dokładnie zlokalizować zmianę oraz wyznaczyć jej formę czy stan unaczynienia. Jednakże należy o jednym pamiętać, że nie wszystka ślubna będzie umiała takie pytanie zrealizować.

Przeciwskazaniem do przedstawienia badania u pacjentki, będzie bycie w gronie wszelkich metalowychprzedmiotów. Przynależą do nich np. rozrusznik serca, neurostymulator, wszczepiony aparat słuchowy, pompa insulinowa, obecność ciała innego w oku lub metalowego klipsa w czaszce. Także u osób w przeważa rezonans magnetyczny musi być odbywany z różnorodną uwagą a tylko wówczas, gdy jest to zupełnie niezbędne. Tego wzorca przeciwskazań nie ma przy USG. Generalnie, jako drogie spośród wszelkich prostych metod oceniania stanowi ono w doskonali bezpieczne.

USG piersi – jakie są różnice między mammografią?
Mammografia i USG piersi ostatnie dwa pozostałe badania, które winnym się wzajemnie uzupełniać natomiast nie znaczyć dla siebie konkurencje. We wczesnych stadiach rozwoju nowotwór piersi posiada często osobę mikrozwapnień, a ostatnie zrozumiałe będą zaledwie w mammografii. Badanie ultrasonograficzne natomiast pozwala oglądać piersi pod wieloma kątami , takich możliwości już nie daje mammografia.Co więcej za usługą USG jesteśmy w mieszkanie poznać zmianę prostą od złej, litą od niegroźnej dla zdrowia torbieli. I badanie mammograficzne obecnie na ostatnie nie pozwala. Więc co raz zwłaszcza starsze osoby po mammografii oraz tak przenoszone są na USG piersi. Dopiero oba sprawdzania w wymieszaniu ze sobą dają bowiem duży obraz sytuacji. I tymże jedynym USG piersi jest skierowane do osób w dowolnym wieku!

USG piersi – wygodne dla żon w ciąży
U ślubnych w przeważa raka piersi diagnozuje się nawet 7 miesięcy później w zestawieniu do starych, jakie nie są w przeważa. Rozpoznanie nowotworu otrzymuje się w wysoce rozwiniętym stadium, więc automatycznie obniża się nadzieje na wyleczenie. Dodatkowo panuje przekonanie, że u kobiet w ciąży oraz odżywiających piersią nie jest potrzeby wykonywania USG piersi, gdyż wyczuwalne w piersiach guzki podejmowane są przez niektórych lekarzy jako objaw fizjologiczny, wychodzący ze kolei hormonalnych towarzyszących ciąży. Ale właściwość istnieje taka, że ani ciąża, ani karmienie piersią nie zabezpieczają kobiety przed nowotworem, a obok wszystkiej innej matki, oczywiście indywidualne jak u dziewczyny nieistniejącej w przeważa USG piersi winno być przestrzegane rutynowo.

Zespół ekspertów z Własnego Stowarzyszenia Chirurgii Onkologicznej, Polskiego Stowarzyszenia Onkologicznego a Polskiego Stowarzyszenia Ginekologów i Położników zaleca, aby u wszystkich ciężarnych w wieku powyżej 35 lat USG piersi było dokonywane w Plus ewentualnie II okresie ciąży. I u zdrowszych kobiet (poniżej 35. roku trwania), bez klinicznych objawów choroby piersi i wolny obciążonego wywiadu rodzinnego/genetycznego w charakterze raka piersi należy rozważyć wykonanie USG piersi tak samo w Plus pożądaj II trymestrze ciąży. W przykładu stwierdzenia niepokojących zmian klinicznych w aspekcie piersi (guza, zaczerwienienia lub obrzęku skóry piersi, powiększonych węzłów chłonnych pachowych) pożądane jest i spełnienie wszystkich potrzebnych badań diagnostycznych, które przedstawiają wykluczyć raka piersi. Przynależą do nich: USG piersi, mammografii (z powłoką macicy), biopsji gruboigłowej podejrzanej zmiany piersi oraz biopsji cienkoigłowej podejrzanych węzłów chłonnych pachowych –wszystko zgodnie ze standardami ważnymi w sukcesie partnerek niebędących w przeważa.

Tekst alternatywny
USG piersi – wymieszane z biopsją
Biopsję najlepiej wykonywa się pod kontrolą USG, gdyż dzięki temu tryb jest dokładny i powoduje na dobór najodpowiedniejszej próbki do poszukiwania. Liczy na nabyciu podejrzanych cel lub tkanek. W trakcie doświadczenia są one nakłuwane igłą o drugiej tuszy i zasysane (aspirowane) do strzykawki. Zdobyty w obecny możliwość materiał przemawia na szkiełko, a następny do laboratorium, gdzie jest analizowany przez patologa. Chirurg może dobrać biopsję cienko- lub gruboigłową w zależności od rozmiaru nieprawidłowej tkanki zaś jej umieszczenia.

USG piersi – jak informować wynik? Klasyfikacja BIRADS
Do ról wyników sonomammografii poświęca się sporządzoną przez Narodowe Stowarzyszenie Ultrasonograficzne klasyfikację BIRADS, dzieje się naprawdę w Polsce od 2010 roku. Wypracowane standardy na tej klasyfikacji pozwoliły ujednolicić opisy badań ultrasonograficznych piersi i terminologię nieprawidłowych przemian w piersiach. W klasyfikacji BIRADS łapie się pod opiekę elementy morfologiczne budowy piersi i prezentujących w nich nieprawidłowych zmian ogniskowych. Dzięki niej umiemy odróżnić zmiany łagodne od potencjalnie złośliwych. Zawiera ona plus informacje nt. ryzyka złośliwości zmian ogniskowych dodatkowo w przykładu zmian o oryginalnym charakterze propozycje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego. Stan piersi można poświęcić do jedynej z 7 kategorii zgodnie z klasyfikacją BIRADS:

Kategoria BIRADS-usg 0 – oznacza, że określonych jest zbyt kilkoro. By móc zbudować diagnozę, praktyczne są dalsze badania obrazowe, np. mammografia, USG lub biopsja.
Kategoria BIRADS-usg 1 – oznacza wynik prawidłowy. W poszerzaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych zmian.
Kategoria BIRADS-usg 2 – oznacza, że badanie ujawniło łagodne innowacje w piersiach, np. torbiele, gruczolakowłókniaki, tłuszczaki, zmiany zapalne i pourazowe piersi. Zmiany zaliczone do grupy 2 nie wymagają przeprowadzania dodatkowych badań obrazowych, a jedynie regularne kontrole.
Kategoria BIRADS-usg 3 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany prawdopodobnie spokojne o ryzyku złośliwości głębszym niż 2%. W funkcji z wieku pacjentki a jej swoich preferencji, a też obciążeń rodzinnych specjalista może polecić kontrolne badanie USG za 6 miesięcy lub biopsję.
Kategoria BIRADS-usg 4 – oznacza, że badanie wykazałoby zmiany podejrzane, które co prawo nie mają doskonałych cech nowotworu złośliwego, a jakich ryzyko złoślwośc liczy od 2 do 90%. W takim przykładzie obowiązkowe jest spełnienie biopsji cienko- lub gruboigłowej. W funkcje z wyniku przedstawiane jest dalsze postępowanie, np. chirurgiczne.
Kategoria BIRADS-usg 5 – oznacza, że pytanie wykazałoby zmiany, których ryzyko złośliwości wynosi > 90%. W takim przykładzie spełnia się oceny histopatologicznej (biopsja gruboigłowa, mammotomiczna lub zwykła chirurgiczna) oraz onkologicznej oraz gotuje najodpowiedniejszą formę leczenia.
Kategoria BIRADS-usg 6 – oznacza nowotwór złośliwy, potwierdzony za pomocą biopsji.
Pamiętaj, wykryjesz zmiany nowotworowe na wczesnym poziomie rozwoju jezeli bedziesz systematycznie sprawdzała swoje piersi. Rak piersi stanowi w szerocy wyleczalny, o ile zostanie odpowiednio wcześnie wykryty! Zbadaj swoje piersi! Nie daruj się zaskoczyć rakowi!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *