Endometrioza leczenie

olaf 0

Endometrioza leczenie przyczyny

Występowanie bardzo dotkliwego bólu menstruacyjnego, ból przeżywany w trakcie stosunku płciowego jak zarówno trudności z nastaniem w ciążę potrafią być znakami endometriozy.
endometrioza

Które są objawy endometriozy?

Do zwykłych objawów należą:

silny ból menstruacyjny tkwiący w trakcie, przed lub/i po przyjściu krwawienia;
życie bardzo rozległych krwawień miesięcznych;
ból miesiączkowy umieszczony stanowić podobno w przyszłości brzucha, a dodatkowo w otworze pleców w strony
lędźwiowo-krzyżowej;
ból że odchodzić w trakcie stosunku płciowego (dyspareunia);
znacznie często występuje nasilony PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego);
częste zaburzenia długości trwania cyklu;
życie krwawień między menstruacjami;
ból w trakcie oddawania moczu/stolca;
farba w moczu;
niemożność popadnięcia w ciążę.
Liczy się, że choroba dotyka 7-15% kobiet w wieku rozrodczym i nieleczona że rozmawiać do niepłodności. Nie wychodzi w czasie postmenopauzalnym ani przedpokwitaniowym.

Czym istnieje endometrium?

Mianem endometrium zauważa się błonę śluzową wyściełającą macicę od wewnątrz. Stanowi zatem tkanka ulegająca zgrubieniu w różnic na stymulację hormonalną w trakcie cyklu menstruacyjnego. Skoro nie przybędzie do zagnieżdżenia się w niej pokrytej komórki jajowej idzie ona złuszczeniu i pojawia się krwawienie miesięczne.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza, zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, przedstawia się rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamę macicy. Wokół organów wewnętrznych miednicy (macicy, jajników i jajowodów) powstają zrosty i torbiele endometrialne. Najczęściej rozrost endometrium spędza w obwodzie otrzewnej wyścielającej jamę miednicy. W trakcie cyklu menstruacyjnego krew bierze się poza macicę do otrzewnej, co zmierza do wytworzenia tam tkanki bliznowatej. Ta nieelastyczna tkanka powoduje ograniczenie ruchomości narządów poznających się w jej swobodnym sąsiedztwu dodatkowo potrafi budzić m.in. niedrożność jajowodów i przeszkodzić tym pojedynczym przybycie w ciążę.

Zrosty mogą ograniczać ponadto graniczące z macicą narządy: pęcherz i odbytnicę. Objawami rzadziej występującymi, jednak dopuszczalnymi będzie w aktualnym wyjątku ból w trakcie oddawania moczu lub krwiomocz lub ucisk w trakcie defekacji.

Jakie są przyczyny powstania endometriozy?

Endometrioza jest chorobą postępującą. Do inicjatyw jej przebiegania należą:

regurgitacja – „wsteczna menstruacja” – komórki endometrium poprzez jajowód cofają się do jamy otrzewnej (istnieje hipoteza, że krwawienie wsteczne występuje u ludzi kobiet, ale z nieznanych podstaw nie u ludzi rozwinie się endometrioza);
implantacja – przeniesienie komórek endometrium występuje w trakcie zabiegu operacyjnego lub cięcia cesarskiego;
metaplazja komórek otrzewnej – komórki jamy otrzewnej ulegają przemianie w celi endometrialne;
rozsiew – w specyficznych przypadkach komórki endometrium mogą za pośrednictwem naczyń krwionośnych lub limfatycznych dojść do znacznie położonych narządów (mózg, płuca, gałki oczne);
choroby układu odpornościowego.
Brak pewności hormonalnej i nadmiar estrogenów że wieść do wzrostu endometriozy. Osoby których siostry lub matki dotknięte są tym schorzeniem przeważnie są narażone na jego wykonanie.

Jak rozpoznać endometriozę?

Niekiedy endometrioza może przebiegać bezobjawowo także zostawić odkryta przypadkowo przy operacji laparoskopowej w kręgu jamy brzusznej. Do rzadkich objawów należą również plamienia lub krwawienia acykliczne, krwotoki miesięczne, krwiomocz, plamienia otwarte lub krwawienia z układu pokarmowego. Do ustalenia diagnozy należy dokonać badanie laparoskopowe z biopsją lub nieinwazyjne badanie obrazowe (USG,MRI).
Gdy się leczy endometriozę?
Leczenie endometriozy obejmuje operacyjne usunięcie istniejących już zrostów i torbieli endometrialnych laserem bądź diatermią. Daje się również suplementację hormonalną liczącą na charakteru zmniejszenie krwawienia z źródeł endometrium i obniżenie dolegliwości bólowych związanych z zestawem menstruacyjnym.

Zwiększenie ruchomości narządów bezpośrednio można osiągnąć stosując manualne techniki osteopatyczne odpowiednio na macicę, jajniki i pęcherz moczowy. Metody ostatnie pamiętają przeznaczenie na wszystkim okresie rozwoju endometriozy również mogą w odpowiednim stopniu podnieść jakość życia pacjentki ujętej tymże tematem jak i zwiększyć jej perspektywy na zjawisko w ciążę.

Leczenie osteopatyczne jest pomocne, bezbolesne i nieobciążone ryzykiem powikłań. Terapia przeważnie stanowi dobrana do innych spraw pacjentki a posiada wartość dodaną w holistycznym modelu leczenia endometriozy.
Techniki osteopatyczne nie tylko zwiększają ruchomość macicy i członków zamontowanych w jej pobliżu. Poprzez pracę poprzez na kształcie nerwowym wzmacnia się ponad ich ukrwienie i drenaż płynów co jednocześnie wspomaga powrót do równowagi hormonalnej, zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji jak także sprzyja odwiedzeniu w ciążę. Działalność na dnie miednicy zwiększa elastyczność tkanek podpierających macicę natomiast owym pojedynczym oraz działa jej ruchomość a wydajniejsze ukrwienie. Także wykorzystując techniki osteopatyczne na kość krzyżową i kości miednicy można bezpośrednio oddziaływać na napięcie tkanek rozwiązanych w miski i w ostatni ton kierować na naprawę funkcji narządów trafiających się w niej.
Wszystkie leczenie osteopatyczne poprzedza szczegółowe badanie pacjentki nie właśnie pod kątem ginekologicznym. Prowadzi się szczegółowy wywiad chorobowy, tak by zobaczyć przyczynę troski i zaprojektować jedyny oraz prywatny plan leczenia. Szacuje się też postawę ciała a natężenie tkanek problematycznej okolicy. Niekiedy są wskazania do zwiększenia leczenia i na zagraniczne plany a akcje ciała. Aktywne w usuwaniu problemów natury ginekologicznej bywają techniki kranio-sakralne, które poza leczeniem swym wykazują działanie ogólnoustrojowe zmniejszające wrażliwość układu współczulnego, jaki jest zobowiązany za reakcje stresowe a u wielu pacjentów wymaga znormalizowania.

Pod koniec wszystkiej wizyty terapeuta omawia z pacjentem plan dalszego działania. Niekiedy niezbędna jest ograniczona zmiana diety lub włączenie suplementacji, tak żeby wyniki były odpowiednie i mocne. Część pacjentów odniesie korzyść wykonując pewne ćwiczenia lub zawierając pewne prace seksualne do własnego priorytetu dnia. Każdy pacjent jest niezależny dlatego program usuwania będzie się u wszystkiego różnił. Akurat mierzy niepowtarzalnej drogi na żadne schorzenie natomiast w sukcesu endometriozy do punktu chodzi tymże niezwykle podejść od wielu właściwości i holistycznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *