Czy dieta wysokotłuszczowa może być zdrowa

olaf 0

 

Wiele osób dbających o zdrowie szuka diety niskotłuszczowej. Jednak stosując ją można stracić wiele korzyści, takich jak utrata wagi czy silny układ sercowo-naczyniowy. Brak niezbędnych tłuszczów może skończyć się więc tragicznie.

Sposób myślenia o diecie beztłuszczowej i niskotłuszczowej wynikał z faktu, że  wielu ludzi chorowało na otyłość. Logiczne było założenie, że przyczyną było po prostu obżarstwo. Jedliśmy za dużo. Teraz wiemy jednak znacznie więcej. Szkodliwymi substancjami są tłuszcze trans, utlenione i poddane obróbce cieplnej, takie jak te znajdujące się w margarynie, smażonych produktach spożywczych, a nawet u bydła karmionego zbożem.

W codziennym dążeniu do zdrowego stylu życia staraliśmy się “wyciąć” wszystkie tłuszcze tylko po to, by zorientować się, że sobie szkodzimy. Na szczęście – nowa era, nowa moda. Teraz wiemy, których tłuszczy nie tylko należy unikać. Ale także co musimy uwzględnić w naszej diecie, aby uzyskać wydajniejsze zdrowie, wolne od przedwczesnego starzenia się i chorób zwyrodnieniowych.

Dobre Tłuszcze

Dobre tłuszcze nazywane są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi. Można je podzielić na dwie kategorie: Omega 3 i Omega 6. Oba rodzaje tłuszczów są niezbędne i ważne jest, aby pozyskiwać je z różnych źródeł. Jest jednak jeszcze jedna kategoria tłuszczu, o której powinieneś wiedzieć – Omega 9. Chociaż nie są one klasyfikowane jako niezbędne tłuszcze, dobrze wiadomo, że są niezbędne dla solidnego funkcjonowania.

Skutki

Przyjrzyjmy się skutkom spożywania tłuszczy. Niedobory kwasów tłuszczowych mogą powodować choroby serca, depresję, zmęczenie i stany zapalne, które w efekcie mogą prowadzić do zapalenia stawów, a nawet raka. Korzyści z uzupełniania dobrych tłuszczów obejmują utratę wagi, silniejszy układ odpornościowy, zdolności przeciwzapalne, zrównoważone hormony, grubsze włosy i zdrowszą, elastyczną skórę.

Kwasy tłuszczowe Omega 6 można znaleźć w wielu źródłach, takich jak olej z orzecha włoskiego, olej z pestek winogron, awokado, olej konopny (tutaj link do https://cbdgreen.pl) i olej z dyni. Kiedyś uważano, że amerykańska dieta zawiera zbyt dużo tego tłuszczu, ponieważ znajduje się on w tłustych mięsach i olejach spożywczych. Jednak nie jest to nadmierna konsumpcja Omega 6, ponieważ są one absolutnie niezbędne do przetrwania – tak właśnie je konsumujemy.

Problem leży w przetwarzaniu żywności i równowadze tłuszczów. Po pierwsze, gotowanie lub podgrzewanie tych produktów (takich jak oleje kuchenne) przerwie łańcuchy EFA, czyniąc zdrowe tłuszcze bezużytecznymi. Wiemy również, że istnieje różnica w zdrowych tłuszczach Omega 6 i tłuszczach trans znajdujących się w gotowaniu i tłustym mięsie. Do tego dochodzi fakt, że spożywamy zbyt mało pokarmów Omega 3 i Omega 9, co powoduje brak równowagi w naszej diecie i zdrowiu.

Jak Pozyskać Zdrowe Tłuszcze

Gdzie możemy zdobyć inne potrzebne nam tłuszcze? Niektóre z najlepszych źródeł Omega 3 to siemię lniane i ich olej, orzechy włoskie i ich olej, olej z kiełków pszenicy, łosoś, halibut, lucjan, przegrzebki i dynia zimowa. Omega 9 można znaleźć w źródłach żywności, takich jak oliwa z oliwek, olej sezamowy, awokado, orzeszki ziemne (surowe orzechy z oleju butelkowanego), migdały, orzechy nerkowca, orzechy pekan, orzechy makadamia i orzechy laskowe.

Spożywanie niezbędnych tłuszczów jest uznawane za ważny czynnik zdrowotny. Zwróciliśmy już uwagę na niektóre z powyższych korzyści. Co można dodać? Dodajmy fakt, że spożywanie zdrowych tłuszczów może ustabilizować poziom cukru we krwi. Przy regularnym spożywaniu poczujesz się pełniejszy i bardziej zaspokojony, więc jesz mniej, z mniejszym zachciankami i mniejszym zmęczeniem. Ponadto włączenie tych tłuszczów do codziennej diety będzie miało działanie przeciwstarzeniowe na skórę, włosy i układ hormonalny. Niezbędne tłuszcze mają również właściwości detoksykujące.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkowe korzyści, weź formę suplementu, która jest tłoczona na zimno i minimalnie przetworzona. Zazwyczaj można je znaleźć w chłodni w lokalnym sklepie ze zdrową żywnością. Bez względu na to, jaką formę wybierzesz, korzyści płynących z NNKT jest wiele, więc pamiętaj, aby uwzględnić je w swojej diecie. Jedną z doskonałych form wsparcia diety, są olejki konopne. Warto z nich korzystać!

Artykuł opracowany przez https://cbdgreen.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *